Magyar képzőművészeti adatbázis az interneten

forrás Prim Online, 2004. március 24. 12:39
Dr. Csepeli György, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium politikai államtitkára, és Szlankó János, a KFKI Csoport elnöke 2004. március 24-én, szerdán a Magyar Tudományos Akadémián bemutatta az Informatikai és Hírközlési Minisztérium pályázati és a KFKI Csoport szponzori támogatásával megújult Képzőművészet Magyarországon elnevezésű, szabad hozzáférésű webhelyet.

 

 

A folyamatosan bővülő, szabad hozzáférésű virtuális tárlat az informatikai tárca eVilág elnevezésű, IHM-ITP-2 jelű pályázatán elnyert támogatással és a KFKI Csoport szponzori segítségének köszönhetően, valamint a Magyar Elektronikus Könyvtárért Egyesület közreműködésével kibővített formában és megújult szolgáltatásokkal várja a látogatókat.

 

A digitális gyűjtemény - amely jelenleg 431 művész és számos középkori ismeretlen mester összesen 5167 alkotásának digitális reprodukcióját tartalmazza - kiváló alapja, majd a későbbiekben része lehet egy jól alkalmazható műtárgy-adatbázisnak.

 

Az oldalnak 1997-es elindulása óta több mint egymillió látogatója volt. A látogatók négyötöde azonban az angol nyelvű változatot tekintette meg, amely jelzi egyrészről a magyar művészeti értékek iránti külföldi érdeklődést, valamint azt a sajnálatos tényt is, hogy a magyar műalkotások iránti hazai érdeklődés még nem elégséges. A megújult honlap elsődleges célja ezért az érdeklődés felkeltése.

 

A weblap bemutatja az egyes korszakokat, az alkotókat, művészetüket és legfontosabb műveiket, feltárja a művészettörténeti hátteret és összefüggéseket, lehetővé téve a magyarországi festészet és szobrászat teljes vonulatának áttekintését. A honlapon nem csupán képek reprodukciói tekinthetők meg, de magyar és angol nyelvű műelemzések, valamint tárlatvezetés is segíti a tájékozódást. A honlapon művészeti kislexikon, helységnév-azonosító táblázat, letölthető katalógus, továbbá múzeumi lista is hozzáférhető.

 

Oktatási, kutatási célra jól alkalmazható új eszköz az úgynevezett ikerablak-nézet, amely a képernyőt két részre osztva lehetővé teszi az egyidejű, egymástól független, gyorsabb áttekintést lehetővé tévő használatot, ily módon a műalkotások összehasonlítását is.

 

A Képzőművészet Magyarországon - www.hung-art.hu - több, művészeti témájú honlappal együtt egy új, közös szerverre költözött. A Web Művészeti Galéria (11.000 kép) az európai festészet és szobrászat XII-XVIII. századi alkotásait, a magyarországi képzőművészet európai hátterét mutatja be, a Szentendrei Virtuális Tárlat (1.800 kép) kortárs alkotásokat ismertet. Az Árkádia tájain (250 kép), továbbá a Mattis Teutsch és a Der Blaue Reiter (450 kép) a művészettörténeti kutatás és a múzeumi kurátori munka, a Thomas Ender tájképei (220 kép) a könyvtárosi munka internetes eszköztárának kidolgozására törekszik, szakmai szervezetekkel együttműködve.

"Pénz, de honnan? 2024."

Beindultak és egész évben kitartanak az előnyös pályázati kiírások kkv-knak, és sorra hirdetik meg a KAP, az agrárium idei pályázati kiírásait. A "Pénz, de honnan? 2024" roadshow utolsó, budapesti állomásán június 20-án is sok új kedvezményes, támogatott forrást hoznak az előadók Közép-Magyarország kkv-döntéshozóinak és az agrárium szereplőinek.

2024. május 28. 20:37

A fejletlen töltési infrastruktúra lassítja az autóipar elektromos átállását

Sikeres évet zárt a MAGE és a hazai járműipar. Az elmúlt évben a MAGE intenzíven tartotta a kapcsolatot az Európai Autógyártók Szövetségével (ACEA). Ma már az európai szövetséggel egyetértésben az a vélemény, hogy az autóipari vállalatok dekarbonizációs elkötelezettsége mellett, minden tagországi szövetségnek lobbiznia kell, hogy kormányaik támogassák az átállást segítő feltételek biztosítását az EU-ban. A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó elvárások teljesítéséhez szükség van egy európai szintű egységes töltési infrastruktúra kiépítésére. Interjú Krisztián Róberttel, a MAGE elnökével.

2024. május 28. 20:16

Az LG az ICLR 2024 konferencián mutatta be a robotika és a metaversum kulcsfontosságú technológiáiról szóló elemzéseit

Május 7-11. között, a Bécsben megrendezett International Conference on Learning Representations (ICLR) 2024 konferencián mutathatta be kutatási eredményeit az LG Electronics (LG). A rengeteg beérkezett pályamű közül az LG kutatási dokumentumait a legjobb egy százalék közé választották, így bekerültek a konferencia programjába. Mindez jól szemlélteti az LG kutatási erőfeszítéseinek jelentőségét, és megerősíti a cég pozícióját a kulcsfontosságú AI technológiák fejlesztésének éllovasaként az olyan területeken, mint például a robotika, a metaversum és az intelligens otthonok.

2024. május 28. 20:03

Szoftverfejlesztő diák nyerte a Nagy Diák TudatosNet Tesztet

Egy debreceni, szoftverfejlesztőnek készülő diák, Tóth Sándor Benedek nyerte az országos Nagy Diák TudatosNet Teszt döntőjét. A 16 éves tanuló több mint 16 ezer indulóból lett az első az országos versenyen, amely célja többek közt az volt, hogy a diákok játszva szerezzenek hasznos ismereteket az internet biztonságosabb használatáról, és meg tudják védeni magukat az ártalmas tartalmaktól.

2024. május 28. 19:00

Strong Passwords Need Entropy 19.0

A sokoldalú alkalmazást jelszavak erősségének ellenőrzésére és új, biztonságos jelszavak előállítására használhatjuk. Elemzi a kiválasztott jelszót, majd statisztikát készít a hosszáról, a karakterek gyakoriságáról, a szimbólumokról, a kis- és nagybetűkről és a számjegyekről. A kapott információk alapján megbecsüli a jelszó feltöréséhez szükséges időt.

2024. május 28. 17:58

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52